שוויון במזונות במשמורת משותפת

 - הפחתת מזונות הגרוש

כתוצאה ממהפכת המזונות - התקדים של ביהמ"ש העליון שפסק שבמשמורת משותפת יחלקו הגרושים ביניהם את דמי המזונות, הנכם מוזמנים לקרוא מתי וכיצד לבצע את ביטול או הפחתת המזונות לגרוש, או לתת למשרדינו להגיש לכם את הבקשה לבית המשפט:

תוכן

1.                                                                                   איך נקבע גובה תשלום המזונות  עד היום?. 2

2.                                                                                                                   מתחת לגיל 6 האב עדיין מחויב במזונות בהתאם לדין העברי: 2

3.                                                                                                                                         מה קורה במקרים שבהם האימהות הגרושות משתכרות יותר מהאבות:  2

4.                                                                                            איך תדע אם הלכת פסה"ד משפיעה עליך כאב?. 3

כעת, כשההלכה נקבעה ב-19/4/17 ע"י ביהמ"ש העליון בהרכב מורחב של שבעה שופטים (בע"מ 919/15), כי אימהות ישתתפו בהוצאות הילדים על פי יכולתן הכלכלית, גרושים זכאים לבקש ביטול דמי המְזוֹנוֹת שלהם אם הסדרי הראייה שלהם לילדים בני 6-15 ('דין צדקה') שווים – משמורת משותפת. ההורים ימשיכו לחלוק בהוצאות החריגות של הילדים בהתאם לכושר ההשתכרות שלהם, וכל הורה יישא ישירות בהוצאות המדור של הילדים.

שאלות אלו ואחרות נדונו רבות בבית משפט, אך מעתה צפויים לקבל פירוש מחדש בהתאם להלכה לעיל.

משרדינו ממליץ לאבות-גרושים לפנות אלינו בכדי לברר את סיכויים לביטול או הפחתה של המזונות, ולצמצם בקשות סרק לבתי המשפט, שעלולות להיקנס גם בהוצאות משפט לצד השני.

צרו קשר לייעוץ ראשון והצעת מחיר הוגנת!

עו"ד אורי (מתמחה בדיני משפחה): 050-7308693

  1. איך נקבע גובה תשלום המזונותעד היום?

דמי המזונות המינימליים עומדים על 1,400 ₪, שעליהם נוסף השתתפות ב:

-         דמי המדור (שכירות ומשכנתא): ילד אחד - 30%; שני ילדים - 40%;, שלושה ילדים ויותר - 50%.

-         הוצאות החינוך ובהוצאות הבריאות של הילד: מחצית.

במקרים שהאב ניהל משמורת משותפת עם האם, היה נהוג להפחית 25% מדמי המזונות ששילם האב.

  1. מתחת לגיל 6 האב עדיין מחויב במזונות בהתאם לדין העברי:

האם צודק להבדיל בימינו בין גילאי 0-5 לבין 6-15?

פסק הדין חל רק לגבי הורים המתחלקים שווה בזמני השהות עם הילדים בני 15-6, ההכרעה אינה מתייחסת כלל לתשלום מזונות לילדים מגיל לידה ועד גיל שש בהתאם לדין העברי - מתחת לגיל 6 האב עדיין מחויב במזונות - לא חל שינוי בעקבות הפסיקה.

"…הדין הקיים המחייב את האב לבדו בתשלום המזונות ההכרחיים של ילדיו בגילאי 6-15 הוא דין מפלה המבחין בין האיש לבין האישה מחמת מינם – לרעת הגבר…" 

  1. מה קורה במקרים שבהם האימהות הגרושות משתכרות יותר מהאבות:

האם צריך להפחית בדמי המזונות כאשר האם-הגרושה מרוויחה שכר עבודה גבוה יותר מהאב-הגרוש, אך היא המשמורנית העיקרית (שאצלה הילדים רוב הזמן)? (אם התשובה תישאר שלילית, עולה שאלה חברתית-כלכלית נוספת שמסתתרת איזה תמריץ יש לאבות-הגרושים לעבוד ולהרוויח יותר מהאימהות-הגרושות, כשאר אם ירוויחו יותר מהן הם יתאכזבו שהם משלמים יותר מהן)

במקרים של משמורת משותפת שבמסגרתה הילדים מתגוררים גם אצל האב. פסיקה תקדימית זו של בית המשפט העליון משנה את התמונה: "שני ההורים יחויבו באופן שווה במזונות ילדיהם בגילאי 15-6, כשחלוקת החיוב תיקבע עפ"י יכולותיהם הכלכליות היחסיות"; "יש לחתור לשוויון מגדרי בנשיאה בהוצאות הילד".

עם זאת, ייתכן ועקרונות שהותוו בפסה"ד, יהיו יפים גם למזונות בגילאים אחרים: "עיקרון השוויון הוא מהחשובים שבערכינו החוקתיים והוא המצפן לפרשנותם של דברי החקיקה כולם"

האם כאשר הסדרי הראייה שווים – משמורת משותפת, ואילו האם-הגרושה מרוויחה שכר עבודה גבוה יותר מהאב-הגרוש, האם עליה לשלם מזונות לאב-הגרוש[1]?

  1. איך תדע אם הלכת פסה"ד משפיעה עליך כאב?

בפסק הדין צוין: "על בית משפט לענייני משפחה להפעיל שיקול דעתו בנסיבות כל מקרה ומקרה". עיקר הבדיקה הינה האם יימצא רצון אמיתי וכנה של האב-הגרוש להיות חלק משותף ושווה בגידול הילדים. זו שאלה שתחילה על האב לשאול את עצמו, ורק אם הוא מוצא לנכון כן – אזי כדאי להתחיל את הפנייה המשפטית.

להלן הקווים מנחים לבחינת השיקולים:

-         מהן היכולות ההוריות של כל אחד ההורים.

-         מי טיפל בפועל בילדים טרם הגירושין וכיצד התנהלה המשפחה.

-         מהו רצון הילדים.

-         מהן היכולות הכלכליות של ההורים תוך מתן התייחסות מיוחדת להוצאות הדיור הגדלות לעת פרידה והצורך בהסדרה ראויה של סוגיית המדור.

-         מה טיב התקשורת בין ההורים ועד כמה הם משתפים פעולה ביניהם.

הכללים לפסיקת מזונות במקרה של משמורת משותפת והורים עם הכנסה דומה הותוו באופן ברור:

צרו קשר לייעוץ ראשון והצעת מחיר הוגנת!

עו"ד אורי (מתמחה בדיני משפחה): 050-7308693


[1] המצב היום הוא שכשלושת רבעי הגרושים מרווחים יותר מגרושותיהן העובדות.

כניסות: 2573
קטגוריה: משרד עו"ד בירושלים עידכון אחרון ב-שני, 14 מאי 2018 נכתב על ידי יונתן לוי בירותי הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים עיקריים באתר (לחץ על הכותרת לכניסה לדף):

מעבר לדף:       ייצוג משפטי ועריכת כתבי בי-דין לערכאות בתי המשפט

מעבר לדף:       ניסוח מכתב משפטי הכולל תמצית זכויות לפי הדין, דרישה לפיצוי או מעשה ואזהרה

מעבר לדף:       תביעות כספיות - נזיקין (לשון הרע, תביעות קטנות, רשלנות מקצועית, תאונות דרכים)

מעבר לדף:       דיני מקרקעין, חוזה שכירות (דוגמא), הוצאת דייר סרבן-פינוי שוכר, סכסוכי שכנים, התנגדות להיתר בנייה/תב"ע, הפחתת היטל השבחה

מעבר לדף:       עריכת חוזים - הסכמים (סעיפים השומרים על טובת הלקוח, צרכנות - ביטול או תביעה בגין עסקה לא הוגנת, הסכמי לאתרי אינטרנט, תקנונים משפטיים)

מעבר לדף:       דיני עבודה  (פיצויי פיטורים, הלנת שכר, שעות נוספות, הרעת תנאים, דמי נסיעות, קרן פנסיה, דמי חופשה, דמי הבראה)

מעבר לדף:       מאמרים במשפט העברי, ושילובו בדין הישראלי

מעבר לדף:       פנייה מקוונת לייעוץ משפטי ראשוני, אודותינו  - רזומה והשקפת המשרד

מעבר לדף:       ערוץ היוטיוב של המשרד

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, עורך דין ושמאי מקרקעין, נושא תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, בעל ניסיון בפרקטיקה המשפטית ובשמאות מקרקעין, עבד כשכיר בייעוץ משפטי במשרד ציבורי ובמשרדים פרטיים בתחום הדין האזרחי ומקרקעין. השקפת העולם של המשרד, תואמת וכפופה לכללי התורה והצדק: "דַּבְּרוּ אֱמֶת, אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ אֱמֶת וּמִשְׁפַּט שָׁלוֹם, שִׁפְטוּ בְּשַׁעֲרֵיכֶם" (זכריה ח') ומתן שירות אדיב.
האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על מכשולים משפטיים שנקרים בהתנהלות היומיומית של כל אדם, וכן על מקרי עוולה חריגים ונושאים חברתיים ציבוריים, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם לעמדת וועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, ובהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זהמשום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר עם עורך-הדין יונתן לוי בירותי:

טלפון: 025712262
דוא"ל: lawyeryb@gmail.com
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
פקס: 15325712262
המשרד ממוקם במרכז העיר בירושלים.