עורך דין לטיפול ורישום ירושה וליווי עיזבון

 

שירותי המשרד בתחום ירושה ועיזבון

משרד עורכי דין יונתן לוי-בירותי מתמחה בטיפול בירושות, ניהול עיזבונות, תוך ייעוץ ופריסת האפשריות הזכויות המגוונות של המוריש.

כמו כן, כחלק משירותי הייצוג של המשרד, ניתן שירות מול רשם הירושות ובית המשפט.

להלן הנושאים העיקריים לטיפול בתחום זה:

$1·        טיפול בענייני הירושה והעיזבון, כולל העברת/מכירת דירה בירושה

$1·        הגשת בקשות לצווי ירושה

$1·        תכנון מס בירושה (למרות שיש פטור, ממס ירושה/עיזבון כללי).

להסבר על תהליך הטיפול המשפטי בצוואה, נא לעבור לדף זה.

חוק הירושה קובע, כי עזבונו של מוריש יחולק ע"פ הוראות הדין, שתמציתו סדר העדיפויות בשלושה מעגלים: 1) צאצאי היורש, אם אין אפילו אחד מהם אז; 2) הוריו וצאצאים (גם למעלה), אם אין אפילו אחד מהם אז; 3) הורי הוריו וצאצאים.

העיזבון:

עזבון הינו כלל הזכויות, הנכסים והחובות אשר הצטברו לאדם פלוני בימי חייו, כשיעורם נכון למועד פטירתו.

הסכם חלוקת עזבון ללא יורש או חסוי, אינו מצריך את אישור בית המשפט, אם כי ניתן לבקש זאת.

מתי היורשים יקבלו את חלקם?

$1·        שיינתן צו ירושה או צו קיום צוואה לעזבון המוריש

$1·        לאחר כינוס נכסי העזבון

$1·        לאחר סילוק החובות והוצאות הניהול

אז יקבלו היורשים את היתרה.

המועד לחלוקת נכסי העזבון אינו קבוע בחוק, ועל כן על החלוקה להתבצע תוך זמן סביר בנסיבות העניין.

זכויות המגיעות על פי פוליסת ביטוח, קופת תגמולים או קרן פנסיה, ניתנות למימוש על פי הפרוצדורה הקיימת אצל הגוף שבו מנוהלות הזכויות.

דירת מגורים - במידה ובן הזוג, ילדים או הורי המוריש התגוררו בדירה שבה התגורר המוריש ערב מותו, יהיו זכאים הנ"ל להמשיך ולהתגורר בדירה לאחר מותו ומעמדם יהיה כשוכרים של היורשים. בכל אופן, מומלץ שישקלו אפשרות של "פטור דירת ירושה" על פי סעיף 49ב (5) לחוק מיסוי מקרקעין, במכירה של דירת מגורים מזכה אשר התקבלה בירושה, בכפוף להתקיימות כל התנאים הבאים (במצטבר):

1. המוכר הוא בן זוגו של המוריש או צאצאו (בנו, נכדו, נינו וכו') או בן זוגו של צאצא של המוריש.

2. לפני פטירתו היה המוריש בעליה של דירת מגורים אחת בלבד.

3. אילו היה המוריש בחיים ומוכר את הדירה – הוא היה זכאי לפטור ממס שבח בגין אחת מעילות הפטור (נכון למועד המכירה, אשר שימשה למגורים באחת מן התקופות הבאות : 1. 80% מהתקופה בשלה מחושב השבח. 2. ארבע השנים שקדמו למכירה).

תשלומי איזון בין היורשים, כאשר לא ניתן לחלק נכסים (בד"כ נדל"ן)

כאשר לא ניתן לחלק נכס מסוים (לרוב נכסי מקרקעין), או כאשר חלוקתו מאבדת ערך ניכר משוויו, החוק מציין להצמיד לנכס יורש שיש לו ערך לנכס, ולאזן את הפרשי התשלומים בתשלומי איזון, וזאת כאשר שווי הנכס אינו מתחת לשווי בשוק החופשי. במקרים אלו, מומלץ לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין, אשר יקבע את שווי הנכס, וכך יוכל היורשים להתחלק בו, ללא ויכוח או השגות על השווי המקצועי שנקבע.


מנהל עזבון - חובותיו וסמכויותיו

הגדרת המונח "עזבון" והנכסים הנכללים בעזבון, דין תשלומים על פי ביטוח, "זולת אם הותנה שהם מגיעים לעזבון", ביטוח חיים, פיצויי פיטורין, קופת גמל, קרן השתלמות, אמצעים לשמירת העזבון ומינוי מנהל עזבון זמני, "עיכוב זמני של פעולות בנכסי העזבון", "מעוניין בדבר" על פי סעיף 67, 77 ו – 78 לחוק הירושה, באילו מקרים ימנה בית המשפט מנהל עזבון זמני, סמכויותיו ותפקידיו של מנהל עזבון זמני, מינוי מנהל עזבון והגשת הבקשה למינוי, ההבדל בין מנהל עזבון לבין מנהל עזבון זמני,, תקופת המינוי, מינוי מנהל עזבון – החלטה אחרת או פסק דין, כשרות להתמנות, "יחיד", "תאגיד", מנהל עזבון שאיננו תושב ישראל, האפוטרופוס הכללי – סעיף 96 לחוק הירושה, הסכמה להתמנות כמנהל עזבון, הוראות המוריש, הליכים בבית המשפט, תפקידיו וסמכויותיו של מנהל העזבון, ציון תפקידו של מנהל העזבון וחובותיו – תקנה 39 לתקנות הירושה, הוראות בית משפט ובקשה למתן הוראות, פרטת העזבון, שומה, השקעת כספים והדרכים להשקעת כספי העזבון, חשבונות, דו"ח ומתן ידיעות, בדיקת דו"חות, אחריותו של מנהל העזבון, ערובה ומימושה, שכרו של מנהל העזבון, "הוראות מעבר", פקיעת המשרה, מנהלים אחרים, "אישור מראש או למפרע", הוראות המוריש, סמכויות מנהל העזבון, כינוס נכסי העזבון, הזמנת הנושים, במה מסלקים חובות העזבון, חובות מובטחים, חובות בעתיד וחובות על תנאי, סדר עדיפות בין חובות העזבון, בירורם וסילוקם של חובות, פשיטת רגל של עזבון, חלוקת העזבון על ידי מנהל עזבון, נכסים שאינם ניתנן לחלוקה, משק חקלאי.

בירור בקשה קודמת לירושה[1]:  

http://147.237.72.63/RashamYerusha/BakashaYoetzMishpati/wfrmBakashaYoetzMishpati_List.aspx

מיסוי: http://www.hmc-law.co.il/misoy%20yerosha.htm[1] 1. לחפש בגוגל במילים: בדיקת צו ירושה על פי תעודת זהות

2. ללחוץ על שרותים מקוונים של משרד המשפטים

3. בצד ימין יש :מידע מקוון של רשם הירושות

4. יש למעלה: בדיקת קיום בקשה קודמת

כניסות: 14125
קטגוריה: צוואה, ירושה וקשישים עידכון אחרון ב-חמישי, 05 ינואר 2023 נכתב על ידי מנהל אתר הדפסה דואל

המשך לדפים ומאמרים עיקריים באתר (לחץ על הכותרת לכניסה לדף):

על המשרד:

המשרד מנוהל ע"י יונתן לוי בירותי, עורך דין ושמאי מקרקעין, נושא תואר שני במנהל ציבורי וביקורת פנים, בעל ניסיון בפרקטיקה המשפטית ובשמאות מקרקעין, עבד כשכיר בייעוץ משפטי במשרד ציבורי ובמשרדים פרטיים בתחום הדין האזרחי ומקרקעין. השקפת העולם של המשרד, תואמת וכפופה לכללי התורה והצדק: "דַּבְּרוּ אֱמֶת, אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ אֱמֶת וּמִשְׁפַּט שָׁלוֹם, שִׁפְטוּ בְּשַׁעֲרֵיכֶם" (זכריה ח') ומתן שירות אדיב.
האתר נועד לסייע בידכם להכיר את המשרד ותחומי עיסוקו. באמצעותו תוכלו לקבל מושג והסבר ראשוני על מכשולים משפטיים שנקרים בהתנהלות היומיומית של כל אדם, וכן על מקרי עוולה חריגים ונושאים חברתיים ציבוריים, לצד מאמרים וספרות במשפט העברי (לתנאי זכויות היוצרים והעתקה – לחץ כאן). בהתאם לעמדת וועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, ובהתאם למהות המענה שאפשר להגיש לגולש במסגרת האתר, אין באמור לעיל ובאתר זהמשום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד.

 

דרכי יצירת קשר עם עורך-הדין יונתן לוי בירותי:

טלפון: 052-8081155
דוא"ל: lawyeryb@gmail.com
פנייה מקוונת באתר: לחץ כאן
פקס: 15325712262
המשרד ממוקם במרכז העיר בירושלים.